Svatby mají nejrůznější tradice, většina z nich má velmi dlouhou tradici. Jestli zrovna plánujete svatbu a uvažujete, jaké tradice existují a co znamenají, je tento článek pro vás.
Záleží zcela na vás, které pro svou svatbu zvolíte, a které úplně vypustíte.

NĚCO MODRÉHO, NĚCO NOVÉHO, STARÉHO A PŮJČENÉHO
Tato tradice vznikla v Anglii. Každá věc něco reprezentuje a měla by nevěstě přinést štěstí. Tyto čtyři věci by měla mít nevěsta na sobě v den svatby. 
Něco modrého - kdysi byly v Anglii svatební šaty dokonce modré. Barva reprezentuje čistotu, loajalitu a dlouhý společný život manželů.
Něco starého - uzavírá jednu kapitolu života. Ze slečny se stává vdaná paní. Často tak má nevěsta něco od své rodiny jako např. rodinné šperky po babičce nebo mamince.
Něco nového - naopak zase otevírá další etapu. A mělo by reprezentovat šťastnou budoucnost, někdy se taky říká, že přináší manželům bohatství. Nevěsty si nechávají šít svatební šaty na míru nebo kupují nové boty, kterými vykročí pravou nohou do manželského života. 
Něco půjčeného - mělo by být půjčené od šťastně vdané ženy, tak aby se kousek jejího štěstí přenesl na nevěstu.  
Během obřadu nesmí chybět VÝMĚNA PRSTENŮ. Snubní prsteny symbolizují věrnost, nerozlučnost a jsou symbolem nekonečné lásky. Proč se ale nosí na levé ruce? Lidé kdysi věřili, že právě z levého prsteníčku vede "žíla lásky" přímo do srdce. ​​​​​​​
HÁZENÍ RÝŽE
Rýže symbolizuje plodnost a prosperitu. Dneska už se nehází jenom rýže, ale taky různé okvětní lístky nebo se fouká bublifuk.
KOULE NA NOZE, ZÁMEK
Novomanželům se k sobě uzamykají nohy. Můžou se taky svázat lanem. 
Koule má symbolizovat mužovi hříchy před manželstvím. Může se z nich vyplatit nebo svou pílí tupou pilkou na železo zámek přepilovat. Další možností, jak se koule zbavit je spolupráce novomanželů. Nevěsta může klíč k zámku hledat, nebo právě ona může zámek přepilovat
ROZBÍJENÍ TALÍŘE při příchodu do restaurace patří mezi svatební tradice, které určitě většina zná. 
Říká se, že střepy z rozbitého talíře přinášejí štěstí. Při dopadu na zem způsobí rozbití hluk, který má odehnat zlé duchy. Novomanželé by měli při úklidu spolupracovat. Ten kdo má lopatku, bude mít v manželství navrch a ten kdo má smetáček bude, jak se říká, "pod pantoflem".
Nezapomeňte si schovat střípek, aby vám společné štěstí neuteklo.
Někdy taky dostanou novomanželé přípitek. V jedné skleničce je alkohol a v druhé voda - někdo říká, že když vypije ženich vodu, bude po večerech doma.
KRÁJENÍ DORTU
I krájení dortu určitě patří mezi tradice. Novomanželé mají společnou rukou krájet dort. Symbolizuje, že si mají v manželství pomáhat.
HÁZENÍ SVATEBNÍ KYTICE
Myslím, že tento zvyk snad každý zná. Nevěsta hází svou kytici mezi svobodné ženy, ta která jí chytí do roka se bude vdávat.
Místo házení kytice se taky může přestříhávat stuha. Ke kytici se zavážou stuhy (počet podle svobodných žen), každou z nich drží jedna svobodná žena. Takto vytvoří kruh. Nevěsta má zavázané oči a přestříhává jednu stuhu po druhé. Poslední, která zbude se stane příští nevěstou.
A proč má vůbec nevěsta kytici? Kdysi měla nevěsta místo květin nejrůznější bylinky a česnek, které měli odradit zlé duchy a přinést zdraví. 
PRVNÍ TANEC
Svatebčané utvoří kruh, novomanželé tančí uvnitř kruhu na svou píseň. Jakmile první píseň skončí nastává chvíle, kdy se tančí s rodiči a následně se přidají i ostatní.  
SPOLEČNÁ POLÉVKA
Novomanželé by měli jíst polévku ze stejného talíře a díravou lžíci. Měli by krmit jeden druhého.

You may also like

Back to Top